यी स्थानमा छन् पृथ्वीको सबै भन्दा धेरै गुरुत्वाकर्षण

काठमाडौं, । सर आइज्याक न्युटनको गुरुत्वाकर्षणको नियम हामी सबैलाई थाहा छ । तर के तपाईंलाई थाहा छ पृथ्वीमा सबैभन्दा बढी गुरुत्वाकर्षण बल कहाँ महसुस गरिन्छ रु हो आज हामी तपाईलाई पृथ्वीमा सबैभन्दा बढी गुरुत्वाकर्षण बल कहाँ महसुस गरिन्छ ? विश्वको कुन–कुन स्थानमा छ भन्ने कुरा बताउनेछौं । गुरुत्वाकर्षण बलको केन्द्र एउटा प्रमुख केन्द्र भारतको उत्तराखण्ड राज्यमा छ। यो ठाउँ उत्तराखण्ड राज्यको कुमाऊँ क्षेत्रको अल्मोडा जिल्लामा पर्दछ । तपाईलाई भनौं कि गुरुत्वाकर्षण बल संसारमा सबै ठाउँमा समान छैन ।

विश्वमा तीनवटा ठाउँहरू छन्, जसलाई प्रचण्ड चुम्बकीय शक्तिको केन्द्र मानिन्छ । यी मध्ये एउटा ठाउँ भारतको उत्तराखण्ड राज्यको अल्मोडा जिल्लामा परेको हो । जब अमेरिकी अन्तरिक्ष एजेन्सी नासाले अल्मोडा जिल्लाको कासार पर्वतको अनुसन्धान र अध्ययन गर्यो, तब थाहा भयो कि कासार देवी मन्दिर वरपरको सम्पूर्ण क्षेत्र भ्यान एलेन बेल्टको एक हिस्सा हो । जब अनुसन्धान अगाडि बढाइयो, नासा कासार पर्वतको विशाल ब्रह्माण्डीय ऊर्जा देखेर छक्क परेको थियो ।

नासाले कासार पर्वतको माटोमा विशाल भू–चुम्बकीय निकाय रहेको बताएको छ । यस कारणले गर्दा यस क्षेत्रमा गुरुत्वाकर्षण बल अन्य स्थानको तुलनामा धेरै बढी छ । नासाले कासार पर्वतमा भ्यान एलेन बेल्ट बन्नुको कारण थाहा पाउन लामो समयदेखि अनुसन्धान गरेको थियो । उत्तराखण्डको कासार देवी मन्दिर वरपरको क्षेत्र बाहेक, दक्षिण अमेरिकाको पेरुको माचु पिचु र इङ्गल्याण्डको स्टोन हेन्जे बीच धेरै समानताहरू छन् । तीनै ठाउँमा चुम्बकीय शक्तिको विशेष किरण भेटिएको छ । यस्तो अवस्थामा तीनै स्थानमा ध्यान गर्नाले मानसिक शान्ति प्राप्त हुन्छ भन्ने विश्वास पनि गरिन्छ ।

ताजा अपडेट